Podnikání

Jak jsou na tom vaše zásuvky v bytě

Staré hliníkové vedeníelektrikář v Praze 5 vám může navrhnout komplexní nebo alespoň částečnou rekonstrukci elektrických rozvodů, pokud máte v bytě ještě původní hliníkovou kabeláž. Hliník je nedostačující a mnohdy i nebezpečný zejména v zásuvkových okruzích. Světla mohou být ještě relativně v pořádku, pokud tu není porušená izolace vodičů, ovšem se zásuvkami si není radno zahrávat. Ty mohou být přetížené a může tu snadno dojít ke zkratu a ke vzniku požáru.

spotřebiče v zásuvkách

Zásuvka u dřezu – někteří kutilové neznají hranic a troufnou si na leccos. Kupříkladu nainstalovat zásuvku hned vedle kuchyňského dřezu nebo umyvadla v koupelně. Toto je však nejen proti předpisům, ale zejména nesmírně nebezpečné vzhledem k blízkosti vodního zdroje. Požádejte elektrikáře o kontrolu polohy všech vašich zásuvek, zda odpovídají stanoveným bezpečnostním normám.

prodlužovací šňůra

Jedna zásuvka a deset spotřebičů – zásuvkové okruhy jsou koncipovány tak, aby unesly určité zatížení, dle velikosti jističe. To si však někteří lidé neuvědomují, anebo na to zapomínají, a s klidem zapojí do jedné zásuvky chladničku, pračku, rychlovarnou konvici, topinkovač, kávovar, žehličku, myčku nádobí a kuchyňský robot. Dojde pak k přetížení zásuvky, přehřívání vodičů, a kam to může směřovat, si jistě domyslíte. Konzultujte proto s elektrikářem, jak správně rozmístit spotřebiče v domácnosti a jak je využívat, aby se zásuvky nepřetěžovaly.

Prodlužovací šňůra – prodlužovací šňůry jsou prodloužením elektrického vedení mimo zdivo. Pamatujte na to v tomto kontextu a uvědomte si, že každé, i sebemenší poškození izolace vodičů prodlužovacích šňůr může vést ke smrtelnému úrazu nebo k požáru. Stává se to např. při skřípnutí šňůry pod psacím stolem, pod dveřmi, v okně, pod skříní atp. Vyplatí se šňůru vložit do plastové rozvodné lišty, která ji lépe chrání před poškozením.