PC

Jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu C na světě

Uvést bychom ji mohli jako superpotravinu. Acerola je drobným červeným plodem podobným třešni, který roste na malých hustých keřích. Najít ji můžete v Jižní Americe a jižních částech Severní Ameriky jako je Florida, Kalifornie nebo Texas. A jejím hlavním znakem je to, že obsahuje nevídané množství vitamínu C, který je pro lidský organismus nezbytný.
acerola červené plody

Čerstvou ji nenajdete

Jedná se o skutečně rychle se kazící surovinu. Kazit se začíná již čtyři hodiny po sklizení a do pěti dnů ztratí většinu ze svých živit a je nepoživatelná. Z toho důvodu ji čerstvou jistě neseženete. Nijak ale nezoufejte i v Čechách a na Slovensku snadno najdete možnosti, jak ji konzumovat a doplnit si tak efektivně vitamín C.

Acerola od Naklíčeno má podobu tablet nebo prášku. Můžete si tak z něj udělat i chutný nápoj a konzumaci si užít. Kromě toho ji ale lze pořídit také ve formě sirupu, džusu, džemu, pudinku či mraženou. Zamrazit se dá, ale její plody se často rozpadají, tak s tím počítejte.

Co vás čeká a nemine?

Kyselina askorbová má na lidský organismus jedinečné účinky, které ke správnému fungování jednoduše potřebujeme. Funkcí, které zvládá je nespočet. Podívejme se ale na některé z těch nejdůležitějších:

  • podílí se na produkci kolagenu,
  • chrání a podporuje imunitní systém,
  • pomáhá organismu bojovat s viry, bakteriemi a infekcemi,
  • působí jako antioxidant a pročišťuje tělo.

Úspěch je ve střídmosti

Jak se říká, všeho moc škodí. Platí to dokonce i u vitamínů, protože i jimi se můžete předávkovat. Doporučená denní dávka acerolu není stanovena, ale rozhodně byste to s ní neměli přehánět. Při předávkování se mohou dostavit nežádoucí účinky podobné těm, které jsou v každém příbalovém letáku.červený plod srdce

Pociťovat můžete bolesti hlavy či migrény, závratě, nevolnost i křeče. Dostavit se ale také může zvracení či průjem. Stejně tak můžete pociťovat i nespavost, anebo naopak zvýšenou ospalost. Dlouhodobé nadměrné užívání může vést až k potížím s ledvinami a způsobit hemolýzu. Proto myslete na to, že se nic nemá přehánět.